Ve staré kronice je zmínka o škole v r. 1835, kdy má 145 žáků, je povolena 2. třída a školní pomocník. V r. 1873 chodí do mladkovské školy 220 žáků, učí se ve třech třídách.
V r. 1892 zde učí 2 podučitelé, farář a učitelka ručních prací. Řídícím učitelem je Julius Pausewang, který tu působí až do odchodu na odpočinek v r. 1920.
V roce 1889 – 90 je postavena nová školní budova se třemi učebnami, kabinetem a bytem pro ředitele. Po1. světové válce v r. 1919 je v jedné učebně německé školy zřízena česká škola s 20 žáky. Mnozí z žáků neumí ani česky. Prvním učitelem byl Antonín Košťál. Proti zřízení české školy německé obyvatelstvo protestuje, proto výuka začíná až v listopadu. Později jsou však vztahy ve škole vcelku dobré.
V německé škole jsou ve 20. až 30. letech dvě třídy s celkovým počtem 70 – 80 žáků. Českou školu od r. 1927 učí K. Morávek. Navštěvuje ji 13 žáků. Ve 30. letech se uvažuje o postavení nové české školy, k tomu byl u hřbitova zakoupen pozemek, ale ke stavbě pro válečné události nedošlo. Protože se ve válce české rodiny většinou odstěhovaly, česká škola zanikla.
Od 1. 11. 1940 byla zřízena Zemská škola domácího hospodaření pro děvčata i z okolních obcí. V r. 1942 se ve škole zavádí místo kurentu normální písmo.
Do konce války se učí pouze v jednotřídce. Ve školním roce 1945 – 46 je škola smíšená, dvoutřídní. Řídícím učitelem je Josef Hrabáček, učitel Antonín Kolda, později Karel Špetla.
Je zřízena lidová škola zemědělská a mateřská školka. Od školního roku 1957 – 58 přibylo dětí, je tu trojtřídka.
1965 – 66 probíhá přístavba školy – je vybudována ložnice pro MŠ a sborovna školy.
1967 – 68 je zde pouze dvojtřídka.
1974 je přistavěna kolna a zavedeno ústřední vytápění. Novým ředitelem je Zdeněk Straka z Vlčkovic, kde byla škola zrušena a děti dojíždějí do Mladkova.
Od r. 1975 – 76 jsou zde pouze 4 ročníky, 5. ročník dojíždí do ZŠ Králíky.
V r. 1977 – 78 byla v budově čp. 133 zřízena školní družina.
V r. 1978 – 79 došlo ke sloučení škol Mladkov a Lichkov. V Mladkově se učí žáci 1. a 2. postupného ročníku, v Lichkově žáci 3., 4., a 5. ročníku.
Na konci roku 1989 odchází do důchodu Zdeněk Straka a nastupuje nová ředitelka Olga Karásková ze Žamberka.
Ve škole se provádějí nákladné adaptace – opravuje se rozvod vody, elektřiny, střecha. Družina se přestěhovala do školy. V dalším roce pokračují opravy ve škole: kotelna, jídelna, dlažby na chodbách, obklady na sociálních zařízeních, nátěry. V dalších letech se dělá nová fasáda. Opravují se okna, staví nový komín. Ve třídách se opravují podlahy, je vybudováno zázemí pro kuchyň, upravena nová šatna pro žáky.
V roce 2000 odchází do důchodu ředitelka Olga Karásková, na její místo přichází Soňa Michaličková z Králík.
Od 1. 1. 2003 škola vstupuje do právní subjektivity, jejími součástmi se stávají základní škola, školní družina, mateřská škola a školní jídelna.
Od šk. r. 2006 – 07 Obec Lichkov vypovídá jednostranně smlouvu Obci Mladkov a otevírá 1. a 2. ročník v Lichkově.
Od září 2006 je v mladkovské škole otevřen 3.ročník.Jsme neúplnou školou s 1. až 3. postupným ročníkem. Kapacita školy je 45 žáků. Vzhledem k poklesu žáků jsme jednotřídní škola.
K 1. 1. 2003 se škola stala příspěvkovou organizací, zřizovatel sloučil základní školu, školní družinu, mateřskou školu a školní jídelnu pod jedno ředitelství základní školy. V září 2020 je otevřen 4. ročník.
Rodinné prostředí pomáhá dětem z mateřské školy snadno přecházet do základní školy.
Dopravní obslužnost je dobrá, je zde autobusová a vlaková zastávka. Budova školy se nachází v klidné části obce obklopenou zelení.
V letech 2010-12 došlo k větším stavebním úpravám. Zateplila se budova, vyměnila okna, vytápění koksem nahrazeno ekologickým tepelným čerpadlem, nově pokryta střecha.
V roce 2014 jsme se zapojili do soutěže 1. ročníku Domestos pro školy s názvem „Vezměte úroveň školních toalet do svých rukou!“. Získali jsme za 1. místo sto tisíc korun na rekonstrukci školních toalet. Za přispění další finanční částky od našeho zřizovatele jsme od 19. 12. 2014 do 15. 1. 2015 mohli od základů přebudovat sociální zařízení v oddělení mateřské školy. Konečně jsme splnili hygienické podmínky dané pro počet dětí v mateřské škole.
I v dalším 2015 roce jsme se opět zapojili do 2. ročníku soutěže Domestos pro školy s názvem „Vezměte úroveň školních toalet do svých rukou!“ a získali 2. místo. To nám přineslo dvě stě tisíc korun a od firmy RAKO obklady a dlažbu v hodnotě padesáti tisíc a od firmy RAVAK sanitární vybavení taktéž v hodnotě padesát tisíc korun na rekonstrukci školních toalet. Po jednání se zřizovatelem bylo dohodnuto, že se rekonstrukce školních toalet uskuteční během hlavních prázdnin. Rekonstrukce chlapeckých toalet bude hrazena z výhry a doplatek doplatí škola ze svého rozpočtu. Zároveň bude provedena celková rekonstrukce i dívčích toalet, dlažba, obklady a sanita půjde rovněž z výhry a ostatní práce bude hradit zřizovatel ze svého rozpočtu.
Na podzim 2015 byla zrekonstruována školní zahrada. Do oploceného objektu byly zabudovány herní prvky, které slouží dětem mateřské školy, žákům základní školy a veřejnosti.
V roce 2016 byl do školní jídelny zakoupen nový sporák. Škola dostala od zřizovatele účelovou částku 50 tisíc Kč, zbytek byl uhrazen z investičního fondu školy. Během prázdnin byla prováděna svislá hydroizolace školy. Při té příležitosti bylo zjištěno, že kanalizace ze sociálek je v základě rozpojená a velké množství splaškové vody zůstává pod podlahou. Tato závada je odstraněna a celkovým odvodněním, svedením dešťové vody do trubek (místo žlabů), svislou izolací dojde k značnému odstranění vlhkosti ve zdivu a základech budovy.
V roce 2017 šatně žáků byly vybourány kachličky a stěny vyštukovány a vymalovány. Byla zadána výroba šatních skříněk.
V následujícím roce byla provedena celková rekonstrukce školní kuchyně – stavební úpravy včetně nové podlahy, opravy omítek, nových rozvodů elektřiny, vody a odpadů. Dále obložení stěn obklady, nová světla. Kuchyň se dovybavila novými pracovními nerez stoly s umyvadly a myčkou na nádobí a okénkem na odkládání nádobí.
Bylo upraveno prostranství před školu i za školou. Byla vydlážděna parkovací zóna pro auta. Cesta z barevných dlaždic je určena pro pěší příchozí a dovede nás ke schodům před hlavním vchodem. I ony dostaly nový potah v podobě kamenného koberce. Další úpravy budou pokračovat a postupně se dokončovat.
Ve škole jsou v letech 1989 až 1999 provedeny nákladné adaptace – oprava rozvodu vody, elektřiny, střechy. Družina se přestěhovala do školy. Pokračují opravy ve škole: kotelna, jídelna, dlažby na chodbách, obklady na sociálních zařízeních, nátěry. Budova dostává novou fasádu. Opravují se okna, staví nový komín. Ve třídách se opravují podlahy, je vybudováno zázemí pro kuchyň, upravena nová šatna pro žáky.
V přízemí budovy školy se nachází mateřská škola, školní kuchyň a školní jídelna, šatna pro žáky.
V patře jsou 2 světlé třídy, školní družina, kabinet, ředitelna a sociální zařízení.
V obou třídách jsou umístěny internetové tabule, počítače s výukovými programy připojenými k internetu; ve školní družině je televizor s videopřehrávačem.
V každé učebně je odpočinkový koberec.
K pohybovým aktivitám využíváme především prostory za školou – školní zahradu a hřiště. Dále pak tělocvičnu obce.
Na veřejnou vánoční besídku využíváme větších prostor v Domě hasičů.
Žáci si mohou půjčovat knihy ze žákovské knihovny.
Převážná většina žáků jsou děti z obce. Jsme spádová škola pro žáky z Vlčkovic, Dolan a Petroviček. Dojíždějí sem děti i z Celného. Máme dobré zkušenosti s integrací žáků se specifickými poruchami učení.